Mýtus okolo konope
Novinky
2021-09-21 13:36:58

Mýtus okolo konope

V minulosti bolo konope hojne využívané, ale dnes si ho väčšina ľudí spája s marihuanou a nechce s ním mať nič spoločné. V súčasnosti je konope démonizované. Prečo to tak je?

V minulosti ľudia konope bežne pestovali a používali. Popri jeho liečivých účinkoch si ho cenili tiež pre vlastnosti konopného vlákna, ktoré je pevné a odolné proti hnilobe. Bez využitia neostali ani semená. Vyrábali sa z neho laná, plachty, šilo sa z neho oblečenie, v Ázii z neho vyrábali papier a zo semien sa získaval konopný olej.

Bez povšimnutia neostali ani omamné účinky konope. Vedeli o nich starovekí Gréci a Rímania, pravdepodobne aj Kelti a určite celý rad ďalších národov. V novoveku sa konope s vyšším obsahom THC (psychoaktívna látka etra-hydrohydrocannabiol) používalo na výrobu liekov hlavne proti bolesti. Na začiatku 20. storočia ich začali vytláčať lieky s obsahom morfínu. Začali sa tiež objavovať synteticvké prípravky, ktoré sa dali jednoduchšie vyrábať a mali podobné účinky.

V našich zemepisných šírkach sa konopa siata pestovala odpradávna. V čase svojho využívania vo svetovom poľnohospodárstve bola najdôležitejšou surovinou pre tisícku výrobkov a vyrábala sa z nej väčšina celosvetovej produkcie vlákna, látok, olejov na svietenie, papiera, kadidla, vôní a liekov.

Podľa niektorých odborníkov doposiaľ nepoznáme na Zemi inú surovinu s takými univerzálnymi vlastnosťami, ako je konopa siata (Cannabis sativa L.). Okrem potravinárskeho priemyslu nájde táto rastlina uplatnenie aj v textilnom, chemickom, lekárskom, kozmetickom, papiernickom, stavebnom a automobilovom priemysle. V Indii, Iráne, Turecku, Sýrii, severnej Afrike a v Latinskej Amerike sa na výrobu hašišu alebo marihuany používa konopa indická (Cannabis indica L.). Od konopy siatej sa líši tým, že už v spodnej časti sa výrazne vetví, je nižšia, má úzke zložité listy a lesklé semená.

Henry Ford dokonca vyrobil prototyp automobilu s karosériou z konopných vlákien, ktoré používalo konope aj ako palivo. Auto sa však do výroby nedostalo. Následne vypuklo v USA ťaženie proti konope. Stovky rokov používaná rastlina sa dostala na čiernu listinu a boli zdôrazňované jej omamné účinky.

Napriek tomu, že mnoho lekárov zdôrazňovalo jej liečebný význam, ich názory a výskumy boli znevažované a z konope sa stala obyčajná droga so všetkým zlým čo k tomu patrí. Na technické využitie sa v tom období úplne zanevrelo. Mali americkí zákonodarcovia naozaj strach zo zneužitia, alebo bol za tým tlak farmaceutických firiem? V každom prípade sa boj proti konope tiahol takmer celým 20. storočím. 

V Španielsku sa z konopy od 13. storočia vyrábal papier a až do roku 1883 tvoril tento druh papiera viac ako trištvrtiny svetovej produkcie. Na konopnom papieri je vytlačená napríklad aj Gutenbergova Biblia aj Listina nezávislosti USA, ktorá je ešte vždy vo vynikajúcom stave. V súčasnosti sa na výrobu papiera vyrubujú lesy, pričom strom dorastie do dospelosti priemerne za 20 rokov. Rastlina konopy narastie v závislosti od odrody do výšky dva až sedem metrov za štyri mesiace a tak poskytuje takmer štyrikrát viac surového vlákna ako ekvivalentná plantáž s drevom.

Našťastie, v posledných rokoch sa konope vracia späť. Je striktne oddelené technické konope a konope indické s vyšším obsahom THC (nazývané tiež marihuana). Prvé je možné v EÚ pestovať a aj využívať ak spĺňa legislatívne normy do max. obsahu 0,2% THC.

Doplnky a vitamíny

Čaje a káva

Tradičné čínske produkty

CBD oleje

Kvety konope

Vaporizácia

Príslušenstvo

Maste a kozmetika