- Štítky blogu


Ako to máme s HHC, HHC-O a HHC-P
HHC a jeho deriváty sú na trhu iba chvíľu a už je okolo nich humbuk. Zatiaľ ale chýbajú seriózne výskumy týkajúce sa účinkov i možných rizík spojených s týmito kanabinoidmi. Preto je potrebná obozretnosť, a to tak pri posudzovaní dostupných informácií, ako aj pri prípadnom výbere produktu.
HHC
Novinka? Nie tak úplne. Syntetické HHC prvýkrát uzrelo svetlo sveta v roku 1944 v laboratóriu amerického chemika Rogera Adamsa. Veľmi zjednodušene povedané vzniklo spojením THC s molekulami vodíka. Až neskôr, v roku 2020, vyšlo najavo, že HHC je prirodzenou súčasťou konope. Avšak len vo veľmi malom množstve a jeho extrakcia priamo z rastliny by sa finančne nevyplatila. HHC, ktoré dnes poznáme, preto vzniká synteticky v laboratóriu.
Prečo sa v poslednej dobe teší obľube? Jeho účinky sú údajne menej intenzívne a kratšie, napriek tomu podobné ako účinky známeho, na Slovensku nelegálneho kanabinoidu delta 9-THC.
Skúsenosti s touto látkou zatiaľ naznačujú, že je HHC pomerne stabilný a môže mať relaxačné aj euforické účinky.
Dôvodom pre obľúbenosť HHC je aj to, že ako novinka láka prirodzene zvedavých jedincov, ktorí nemajú trpezlivosť, až bude táto látka viac preskúmaná. V susednom Česku je HHC a jeho deriváty legálne. Zatiaľ (máj 2023). Na Slovensku však nie.
HHC-O
„Óčko“ v názve tohto kanabinoidu označuje acetát pridaný k hexahydrokanabinolu, vďaka ktorému sú jeho účinky silnejšie. Hovorí sa, že sa najviac približuje delta-9 THC. Nástup účinkov by mal byť pozvoľný, čo môže používateľa miasť. Preto je dobré vziať do úvahy, že HHC-O je pomerne silný, a treba k nemu tak pristupovať.
HHC-P
Tento derivát nie je príliš známy a pomerne málo sa o ňom tiež vie. Kolujú ale zvesti, že je ešte silnejší ako delta-9 THC. S THC má spoločný uhlíkový chvost zo siedmich uhlíkov, a preto sa predpokladá, že by ich účinky na telo a myseľ mohli byť podobné. Má sa za to, že môže vyvolávať eufóriu, silný psychoaktívny účinok a návaly energie, a že účinky HHC-P pociťujú aj tí užívatelia, ktorí si o sebe myslia, že sú tolerantní voči THC. Odľahčene povedané: „P“ ako paľba, nie však nutne v pozitívnom slova zmysle.
HHC na Slovensku
HHC je na Slovensku dostupné v niektorých kamenných predajniach, dokonca v automatoch v nákupných centrách, aj na viacerých internetových obchodoch. Zákon o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch (139/1998 Z. z.) ho pritom zaraďuje do zoznamu zakázaných látok.
Prečo? Jednou z odpovedí môže byť aj fakt, že niektoré internetové obchody sú prevádzkované firmami sídliacimi v Českej republike, kde je HHC momentálne legálne. Predajcovia potom uvádzajú, že sú v súlade s českým zákonom §167/1998.
Aj v týchto prípadoch však z hľadiska legislatívy ide o kontroverzné látky a ich status sa môže meniť aj v susedných krajinách. Preto odporúčame sa vždy správať v súlade so zákonom platným v SR.
HHC pre zdravie
HHC a jeho deriváty sú nepreskúmanou látkou vo vzťahu k ich účinkom na človeka. Databáza PubMed (Ide o voľne prístupné rozhranie k databáze MEDLINE, ktorá obsahuje citácie a väčšinou aj abstraktá biomedicínskych odborných článkov v angličtine aj národných jazykoch od roku 1975. Pri väčšine článkov je aj odkaz na plný text, ten však už môže byť spoplatnený vydavateľom príslušného časopisu) k dnešnému dňu obsahuje 62 výsledkov pre hexahydrokanabinol. Posledná zmienka ohľadne HHC bola publikovaná v novembri 2022 a jej záver znie:
,,Napriek nedostatku hĺbkových štúdií o aktivite, potencii, toxicite a bezpečnosti HHC sa tieto kanabinoidy objavujú na trhu s ľahkým kanabisom (konope) pravdepodobne preto, že ich legislatíva stále jasne neupravuje. Keďže analytický test na produkty získané z konope zvyčajne zahŕňa iba Δ9-THC, THC-A, CBD a CBD-A, mohlo by sa vykonať dôkladné vyšetrovanie, aby sa odhalilo možné pridanie „nových“ zlúčenín, ktoré by mohli byť otázkou bezpečnosti.” Pozri tu.
V mnohých z tých 62 článkoch je hexahydrokanabinol spomenutý len v súvislosti s inou témou, teda nie všetky články pojednávajú o HHC a jeho účinkoch.